Prezervatyvai

Kas yra gonorėja?

Gonorėja - tai lytiniu būdu plintanti Neisseria gonorrhoeae bakterija kuri perduodama seksualinio kontakto metu per sąlytį tarp organizmų skysčių. Gonorėja plinta vaginalinių, analinių ir oralinių lytinių santykiu metu per lytinius organus, naudojant pirštus ar sekso žaislus. Bakterijoms palanki terpė daugintis ir šilta, drėgna burnos, gerklės bei analinės angos gleivinė. Gonorėja gali plisti ir per seiles jei burnos gleivinėje yra žaizdų. Tokie atvejai yra reti, be to, dažnai infekcija neišplinta ir praeina savaime. Labai retai, tačiau užsikrečiama ir buityje naudojant svetimus asmens higienos reikmenis, drabužius, patalynę. 

Bakterijos mikroorganizmai gonokokai sukelia gleivinės uždegimą, vyrams šlapimtakių, moterims - gimdos kaklelo, šlaplės uždegimą (uretritą), kiaušintakių, tiesiosios žarnos. Gonorėjos bakterijos patekusios nuo varpos ar makšties į akis gali sukelti konjunktyvitą. 

Pačius pirmuosius gonorėjos požymius indentifikuoti ne visada paprasta nes vienas iš dešimties vyrų ir beveik pusė užsikrėtusių moterų nejaučia jokių simptomų arba jie būna tokie yra nežymūs jog taip ir lieka nepastebėti.

Šia lytiškai plintančia liga (LPL) užsikrėsti didžiausią tikimybę turi 15 - 30 metų amžiaus grupės lytiškai aktyvūs asmenys turintys daug seksualinių partnerių, nenaudojantys apsisaugojimo priemonių (prezervatyvo), padidintos rizikos grupės asmenys (sumažėjus atsakomybės jausmui vartojant alkoholį ar narkotikus, dėl finansinių sunkumų įsigyti apsisaugojimo priemones). Išsitirti gonorėją ir kitas lytiškai plintančias ligas kainuoja 15 - 60 eurų.

Gonorėjos simptomai

Gonorėjos požymiai pasireiškia per 2 savaites po užsikrėtimo, tačiau ankstyvoje stadijoje juos atpažinti nėra lengva. Dėl fiziologinių skirtumų vyrai požymius pastebi greičiau nei moterys. Gonorėjos požymiai panašūs į chlamidiozės. Moterys gali nejausti požymių todėl ir nesikreipia į gydytojus išsitirti. Be to, gonorėjos požymius moterys gali klaidingai sumaišyti su kitomis infekcijomis pvz. bakterine vaginoze, makšties kandidoze (pienlige).

Uždelsus diagnozavimą ir gydymą infekcija komplikuojasi, vėluoja mėnesinės, gali būti pažeistos kiaušidės, pastojus didelė rizika įvykti negimdiniam nėštumui. Vyrams pažeidžiamos sėklidės, todėl taip pat iškyla didelė tikimybė tapti nevaisingu. Neretai gonorėja pakenkia ir sąnariams.

Gonorėjos požymiai vyrams

• staigus noras šlapintis, dažnas skausmingas šlapinimasis

• patinusios, jautrios lietimui, skausmingos sėklidės

gelsvos, žalsvos, baltos išskyros iš varpos

• paraudusi šlaplės kanalo anga

•  išskyros iš analinės angos

• padidėję limfmazgiai

Gonorėjos požymiai moterims

skausmas šlapinantis

padažnėjęs noras šlapintis

• niežulys

skausmas papilvėje

• pakitusios spalvos ir konsistencijos išskyros iš makšties

• paburkusios, ištinusios lytinės lūpos

• sutrikęs mėnesinių ciklas

• padidėję kirkšnies limfmazgiai

• kraujingos išskyros, tepimas po lytinio akto

• pakilusi kūno temperatūra

• gerklės skausmas, paraudusi gerklė (užsikrėtus oraliniu būdu)

•  išskyros iš analinės angos

Gonorėjos požymiai tiesiojoje žarnoje: nebūdingos išskyros, niežėjimas, maudimas, kraujavimas.

Pastebėjus šiuos požymius būtina atlikti gonorėjos testą.

Gonorėjos nustatymas

Gonorėja diagnozuojama ištiriant mėginėlį paimtą iš varpos šlapimo kanalo, moterims - gimdos kaklelio kanalo, burnos, analinės angos. Nustačius kad esate užsikrėtęs/usi infekciją, reikėtų informuoti seksualinį partnerį su kuriuo santykiavote kad ir jis išsitirtų. Kuo anksčiau išsitirsite ir pradėsite gydymą tuo bus mažesnė tikimybės dėl komplikacijų ir sveikatos būklės pablogėjimo. 

Gonorėjos gydymas

Gonorėja yra pagydoma skiriant trumpą antibiotikų kursą. Gydyti būtina abu partnerius. Gydymo laikotarpiu lytiniai santykiai draudžiami. Gonorėjos bakterijos yra atsparios vaistams todėl ne bet kurie antibiotikai tinka gydymui. Gonorėjos bakterijos tampa vis labiau atsparios medikamentams todėl seniau buvę veiksmingi vaistai šiandin jau nebeefektyvūs. 

Vaistai gonorėjai gydyti: ceftriaksonas, azitromicinas, ciprofloksacinas, ofloksacinas, cefotaksimas.

Ligos prevencija: lytinio akto metu visada naudokite vyriškus arba moteriškus prezervatyvus, turėkite pastovų lytinį partnerį, vekite atsitiktinių lytinių santykių, užsikrėtus būtina ištirti ir partnerį. Klaidingas įsitikinimas, kad oralinis seksas yra saugesnis už vaginalinį ir analinį.

Gonorėjos pasekmės

Kokios galimos komplikacijos? Jei ankstyvi infekcijos požymai nepastebimi ir joks gydymas netaikomas, galimos komplikacijos yra kraujo užkrėtimas, prostatos, sąnarių uždegimas reaktyvinis artritas, moterims sukelti mažojo dubens organų ligos.

Nėščia moteris gali užkrėsti naujagimį gimdymo metu akių konjunktyvitu ar plaučių uždegimu. Naujagymiui gonorėjos požymiai pasireiškia per pirmąsis savaites - paraudusios, patinusios akys, išskyros iš akių. Gydymas antibiotikais nekenkia vaisiui esant nėščiai ar kūdikį maitinant.

Gonorėjos tyrimas/testas (namuose) - gonorėjos tyrimą galima lengvai ir greitai atlikti namuose.

Gonorėjos tyrimas atliekamas paimant tepinėlį iš makšties.. Sumaišius su reagentais, mėginėlio lašeliai užlašinami ant testo kasetės, rezultatai gaunami per 15 minučių. 

Gonorėjos testą galite įsigyti internetu: Gonorėjos testas

Gairės: gonorėjos tyrimas, simptomai, požymiai, kaina, lytinių organų uždegimas, triperis, išskyros iš lytinių organų, lytiškai plintanti liga.

 

Tomas Saročka Nustokite vogti informaciją ir kopijuoti svetainės turinį!