Prezervatyvai

Lytiškai plintančios ligos, jų požymiai ir gydymas

Kiekvienas vyras ar moteris gyvenantis lytinį gyvenimą privalo žinoti pagrindines rizikas susijusias su nesaugiu seksu ir priemonėmis kaip to išvengti. Čia rasite informaciją apie labiausiai paplitusias lytiškai plintančias ligas, jų požymius, apsisaugojimo ir gydymo būdus, sužinosite nuo kurių ligų prezervatyvai apsaugo.

Seksas gali padovanoti ne tik gerus pojūčius bet ir didelį galvos skausmą. Vienas bendras visų venerinių ligų simptomas yra tai, kad užsikrėtę iš pradžių galite išvis naujausti jokių neigiamų sveikatos pakitimų. Tai yra labai pavojinga, nes uždelsus išsitirti ir diagnozuoti venerines infekcijas gresia nevaisingumas, šlapimo takų uždegimas, laiku negydomos infekcijos gali pažeisti akis, sąnarius ir kitus gyvybiškai svarbius organus. Galimos ir įvairios kitokios komplikacijos, gydymas gali tapti ilgesnis ir sunkesnis, blogiausiais atvejais pasekmės skaudžios ir negrįžtamos.

Lytiškai plintančios ligos plinta per organizmo skysčius:

• seiles

• makšties gleives

• spermą

• kraują

Dažnai atsitinka taip, kad pasirodžiusieji ligos simptomai - nemalonūs skausmai savaime praeina, tačiau tai yra labai apgaulinga, nes infekcija toliau plinta ir komplikuojasi. Ligos simptomų dažniau nejaučia moterys, nes jos net ir būdamos sveikos patiria kitus nemalonius pojūčius makštyje/dubens srityje (pienligė, menstruacinis periodas ir pan.) Jei jaučiate net ir nežymius skausmus lytiniuose organuose, pilvo apačioje, šlapinantis, pastebėjote nebūdingas išskyras, nenumokite ranka, nesigėdinkite, nedelsdami kreipkitės į specialistus ir išsitirkite.

Gonorėja

Gonorėjos požymiai: išskyros iš makšties, deginantis skausmas šlapinantis, dažnas šlapinimasis, skausmingi lytiniai santykiai, geltonos spalvos išskyros iš varpos, padidėjusios išskyros iš makšties, akių patinimas/skausmas/išskyros. Dešimtadalis užsikrėtusių asmenų nejaučia jokių pirmųjų gonorėjos požymių.

Gonorėja arba liaudyje vadinimą triperį sukelia Neiserria Gonorrhea bakterijos, infekcija užsikrečiama lytinių santykių metu (vaginalinių/oralinių/analinių), kartais per asmens higienos reikmenis.

Liga gydoma antibiotikais, būtinas abiejų partnerių ištyrimas ir gydymas.

Prezervatyvo naudojimas yra vienintelis efektyvus būdas apsisaugoti, nes infekcija plinta per organizmo skysčius.

Gonorėjos testą moterims galite įsigyti internetu.

Chlamidiozė

Chlamidiozės požymiai: skausmas šlapinantis, greklės skausmas, skausmingi lytiniai santykiai, lytinių organų uždegimas, išskyros iš lytinių organų.

Plačiau apie chlamidiozę sužinosite čia

Sifilis

Viena iš "nebylių" ligų kurios požymius sunku pastebėti ankstyvoje stadijoje. Sifilis turi keleta pereinamųjų stadijų, pirmieji pagrindiniai požymiai: žaizdos ant lytinių organų, išangės srityje, burnos ertmėje, moterims - makštyje, ant krūtų. Vėliau gali atsirasti gerklės skausmas, karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, o rausvos spalvos odos bėrimai, bėrimai/žaizdelės ant lytinių organų ir kitų kūno dalių išlieka visą ligos laikotarpį. Jei liga negydoma, vėlyvoje stadijoje pažeidžiami vidaus organai, sutrinka širdies bei smegenų veikla.

Dažniausiai užsikrečiamą lytiniu keliu t.y. vaginalinių, analinių arba oralinių santykių metu tačiau galima užsikrėsti ir naudojant buities daiktus, bučiuojantis, miegant kartu su užkrėstuoju.

Sifilis gydomas antibiotikais, kaip ir kitas ligas, būtina diagnozuoti kuo ankstyvesnėje stadijoje. Per 2014 m. Lietuvoje pastebimas didėjantis šios infekcijos užsikrėtimų skaičius.

Lytinių organų pūslelinė (herpes simplex virusas)

Pagrindiniai požymiai: mažų pūslelių atsiradimas ant veido odos, vėliau ir ant lytinių organų, joms pratrūkus atsiranda žaizdelės. Taip pat gali varginti raumenų skausmas, šaltkrėtis, odos niežėjimas.

Pūsleline galima užsikrėsiti ne tik vaginalinio ir oralinio sekso metu bet ir ne lytiniu keliu, t.y. nuo tiesioginio kontakto su kito asmens oda, bučiuojantis.

Pūslelinės virusas gydomas tepalais, antivirusiniais vaistais tačiau net ir išsigydžius ši virusinė infekcija gali pasikartoti vėl ir vėl. Be to, lytinių organų pūslelinė gali sukelti meningitą ir vidaus organų uždegimus: šlaplės, žarnyno, prostatitą.

Niežai

Pagrindiniai simptomai: odos niežėjimas, odos išbėrimas genitalijų, šlaunų vidinės pusės, pažastų, kirkšnių plotuose.

Niežais užsikrečiama tiesioginio kontakto metu, per asmens naudojimo ir higienos daiktus, patalynę, prezervatyvo naudojimas neužkerta kelio niežų plitimui.

Gydymas: galimas gydymas vaistais, tačiau efektyviausias kai kremais, tirpalais ištepamas visas kūnas.

 

Hepatitas B

 

Pagrindiniai požymiai: tamsus šlapimas, nuovargis, odos pageltimas.

Liga plinta per lytinių organų skysčius, seiles, kraują, motinos pieną.

Liga neplinta per orą, vandenį, maistą, kontaktą (prisilietimą) su kitu asmeniu.

 

Trichomonozė

 

Pagrindiniai požymiai: moterims - nemalonaus kvapo baltos išskyros, niežėjimas, deginantis pojūtis lytiniuose organuose; vyrams - skausmas šlapinantis, pūlingos išskyros šlapime, lytinių organų uždegimas (uretritas, prostatitas).

Liga plinta nesaugių lytinių santykių metu (vaginalinių, oralinių, analinių).

Liga per asmeninius daiktus ar švaros priemones užsikrečiama labai retais atvejais.

 

Mikoplazmozė

 

Mikoplazmų bakterijos gali sukelti šlapimo takų, sėklidžių, makšties, gimdos kalklelio, kiaušintakių uždegimą.

Pagrindiniai požymiai: gausios išskyros iš lytinių organų, gali būti pūlingos; lytinių organų niežėjimas, perštėjimas, patinę limfmazgiai krikšnies srityje

Liga gydoma antibiotikais.

 

Gaktos utėlės (kirkšninės)

Pagrindiniai požymiai: niežėjimas intymiose vietose, šašai, odos paraudimas. Gaktinės utėlės

Parazitais užsikrečiamas tiesioginio kontakto metu arba per daiktus.

Genitalijų karpos

Požymiai: įvairaus dydžio ir spalvos išaugos ant odos, gali būti nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų dydžio.

Lytinių organų karpos platina žmogaus papilomos virusas, kuris perduodamas sekso metu. Dažniausiai jos pasitaiko ant lytinių organų, gaktoje, tarpvietėje. Prezervatyvas sumažina rizika apsikrėsti, bet visiškai neapsaugo.

Genitalijų karpos šalinamos chirurginiu būdu, lazeriu, šaltu azotu, tepalais/tirpalais odai. Gydymas individualus.

 

Šlapimo takų uždegimas

Labai dažnai pasitaikanti bėda. Pagrindiniai požymiai: dažnas noras šlapintis, skausmas šlapinantis, patamsėjusi šlapimo spalva, lytinių organų jautrumas, skausmas pilvo apačioje, pakilusi temperatūra.

Šlapimo takų infekcija užsikrečiama nesilaikant higienos normų, taip pat peršalus. Rekomenduojama kiekvieną kartą po lytinių santykių nusišlapinti ir nuplauti lytinius organus su muilu ar kitokia intymiai higienai skirta priemone.

Rečiau pasitaikančios ligos yra cistitas (moters šlapimo kanalo uždegimas), uretritas (vyro šlaplės uždegimas), vaginitas (bendras makšties uždegimas).

Balti maži kieti spuogeliai ant varpos gali būti mielinipo grybelio Candida sukelta infekcija, tačiau neišsigaskite, tai ne venerinė liga.

Retos lytiškai plintančios venerinės ir odos ligos

Lymphogranuloma Venerum (LGV) - venerinė limfogranulioma - chlamidijų infekcijos porūšis. Požymiai: žaisdos ant genitalijų, kraujavimas tiesiojoje žarnoje. Gydoma antibiotikais.

Lytinių organų tuberkuliozė pasireiškia skausmais pilvo plote, kamuoja nuovargis, sutrinka miegas, dingsta apetitas, galima tapti nevaisingu.

(MRSA) Methicillin resistant Staphylococcus aureus - meticilinui atsparus auksinis stafilokokas prieš keletą dešimtmečių buvo laikomas nepavojinga infekcine liga kuria dažnai buvo užsikrečiama ligoninėse. Liga tapo labiau atspari gydant antibiotikais, gydymas sudėtingesnis, galima užsikrėsti seksualinio kontakto metu.

Užkrečiamasis moliuskas (Molluscum contagiosum) yra virusas perduodamas per kontaką su oda, taip pat ir lytiniais organais. Liga sukelia odos bėrimą, žaizdas. Gydymas galima šaldant, naudojant lazerinį gydymą, specialiais kremais.

Chancroid - lytiniu keliu užkrečiama infekcija plintanti per odą, gleivinę - skausminga opa genitalijų srityje arba kitose kūno vietose kurią sukelia bakterija Bacillus Haemophilus ducreyi. Padidėję limfmazgiai, odos žaizdos, skausmingi lytiniai organai, analinė anga. Žaizdos gali įtrūkti, kraujuoti. Gydoma antibiotikais, tepalais, esant sudėtingiems atvejams chirurginiu būdu.

Kaip sumažinti riziką apsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis?

Rekomenduojama turėti vieną pastovų lytinį partnerį. Dažnai keičiant partnerius žymiai padidėja rizika užsikrėsti bet kuria lytiškai plintančia liga.

Naudokite prezervatyvus. Juos paprasta naudoti, lengva įsigyti, kainuoja nebrangiai. Prezervatyvai efektyviausiai apsaugo nuo tų ligų kurios plinta per organizmo skysčius.

Susilaikymas taip pat yra vienas iš apsisaugojimo būdų. Atsisakę nesaugaus vienos nakties nuotykio galite laimėti o ne pralaimėti. Mąstykite prieš!

Laikykitis asmens higienos normų: nenaudoti kito asmens drabužių, rankšluosčių, skutimosi priemonių, dantų šepetukų ir pan.

Venkite lytinių santykių po gimdymo. Specialistai rekomenduoja palaukti 1-2 mėnesius. Tai priklauso gimdymo būdo, ar buvo susiųta tarpvietė, ar užgijo gimdos žaizda ir kitų faktorių.

Rūpinkitės savo sekso žaisliukų, vibratorių švara - po naudojimo nuvalykite dezinfekuojančiu valikliu, laikykite saugiose jiems skirtose dėžutėse ar maišeliuose.

Prezervatyvą būtina naudoti jei mėgstate erotinius sekso žaidimus keliese ir naudojate vibratorių, falo imitatorių, analinius ar kitokius sekso žaisliukus. Venerinės ligos plinta per organizmo skysčius todėl naudojant tą patį sekso žaislą keliems asmenims yra didelė tikimybė užsikrėsti.

• Rūpinkitės savo seksualine sveikata, domėkitės kokie yra venerinių ligų simptomai ir gydymo būdai. Jei jaučiate nemalonius pojūčius genitalijų srityje, nedelsiant kreipkitės į gydytojus tam kad kuo diagnozuotumėte virusą ankstyvesnėje stadijoje ir užkirstumėte kelią ligos plitimui.

Jei nenaudosite apsisaugojimo priemonių rizikuojate tapti vienos ar netgi kelių čia aprašytų ligų savininku.

Jei norite sužinoti daugiau apie visas lytiniu būdu plintančias ligas galite perskaityti ir kreiptis pagalbos Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro puslapyje http://www.ulac.lt/lt/ligos

Kada vaikas turi sužinoti apie seksą, kontracepcijos priemones, lytiškai plintančias ligas?

Apie seksualinę sveikatą, apsisaugojimo būdus vaikas turi sužinoti ne iš bendraamžių ar internete. Šią informaciją jam turi būti suteikta mokykloje ir namuose. Tinkamas amžius  yra individualus, dažniausiai 9-13 gyvenimo metai. Svarbu apie intymius dalykus nepradėti kalbėti per anksti, geriau palaukti kol vaikas pats pradės domėtis.

Seksas nėra nuodėmė ar draudžiamas dalykas todėl apie jį reikia kalbėti laisvai. Taip, iš pradžių tėveliams tai gali būti nepatogu, tačiau tam reikia ruoštis ir turėti iš anksto paruoštus paprastus paaiškinimus bet kuria tema kuri gali būti aktuali lytiškai bręstančiam žmogui. Jei tai jums nepatogu, galite duoti vaikui pačiam paskaityti knygas apie lytinį brendimą, mėnesines, masturbaciją, seksą, prezervatyvų naudojimą. Svarbiausia kad ši medžiaga būtų kokybiška, venkite nepadorių paveikslėlių su lytiniais organais ar nešvankių žodžių.

Vaikų lytinis švietimas bet kurioje šeimoje netūrėtų būti tabu. Ir tėtis ir mama turi aiškiai ir suprantamai supažindinti su kontracepcijos būdais, venerinėmis ligomis, atsakyti į kiekvieną smalsų sūnaus ar dukters klausimą tam kad vaikas atsakymo neieškotų gatvėje o kaip tik, savo teisingas žinias perduotų savo bendraamžiams.

Už tai kad paauglys nepadarytų klaidų pradėdamas seksualinį gyvenimą yra atsakingi abu tėvai. Labai svarbu nukreipti, sudominti jauną asmenybę kitomis veiklomis.

 

Tomas Saročka Nustokite kopijuoti svetainės turinį!